Podyplomowe Studia Zarządzanie i Finansowanie Infrastruktury Drogowej
Podyplomowe Studia Zarządzanie i Finansowanie Infrastruktury Drogowej mają na celu zapoznanie słuchaczy z nowoczesną wiedzą z zakresu rozwoju i funkcjonowania infrastruktury drogowej oraz zasad finansowania i zarządzania drogownictwa w Polsce.
Kompleksowy program – obejmujący wszystkie aspekty projektowania, finansowania i zarządzania
Rozwój kariery – nowoczesna wiedza umożliwiająca karierę zawodową i awanse w drogownictwie
Praktyczne kompetencje – zajęcia pozwalają na przygotowanie do realizacji projektów inwestycyjnych
Dlaczego warto?
- Studia mają charakter interdyscyplinarny i wyposażają w użyteczną wiedzę z zakresu pozyskiwania środków na modernizację i rozwój drogownictwa w Polsce, a także przedstawiają wieloaspektowo wyzwania zarządcze i organizacyjne w drogownictwie.
- Zajęcia mają charakter interaktywny, uczą pracy w zespołach i przygotowania projektów.
- Jak wynika z ankiet i opinii absolwentów, którymi są m.in. pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarządów Dróg niższego szczebla, studia otwierają drogę do kariery zawodowej.
- Forma i sposób prowadzenia zajęć pozwalają na integrację uczestników studiów realizujących na różnych szczeblach programy infrastrukturalne w drogownictwie.
Czy dla mnie?
Podyplomowe Studia Zarządzanie i Finansowanie Infrastruktury Drogowej polecane są w szczególności dla:
- kierowników projektów, inżynierów drogownictwa,
- inspektorów nadzoru budowlanego i innych pracowników, w tym GDDKiA, Zarządów Dróg, resortu infrastruktury, ośrodków naukowo-badawczych i stowarzyszeń takich jak np. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa, Instytut Dróg i Mostów oraz regulatorów tego sektora.
Program
Blok I. Polityka transportowa w Polsce i Unii Europejskiej (32 godz.)
- Mega-trendy i transformacja cyfrowa.
- Polityka transportowa – wymiar międzynarodowy, krajowy, regionalny.
- Zrównoważony rozwój transportu a polityka kształtowania sieci transportowych.
- Koszty zewnętrzne transportu.
- Regulacje dostępu do infrastruktury drogowej – opłaty za jej wykorzystanie.
- Program budowy dróg krajowych jako element polityki transportowej.
- Procesy integracji transportu w Europie.
- Europejskie korytarze transportowe a polski układ drogowy.
- Centralny Port Komunikacyjny a sieć drogowa.
Blok II. Finansowanie infrastruktury drogowej (60 godz.)
- Zasady kredytowania przedsięwzięć inwestycyjnych.
- Przepływy finansowe i budżetowanie.
- Zasady finansowania inwestycji drogowych.
- Możliwości i procedury wykorzystania środków Unii Europejskiej.
- Zarządzanie finansami.
- Partnerstwo publiczno-prywatne w finansowaniu rozwoju infrastruktury drogowej.
- Ryzyko i zarządzanie ryzykiem w procesie inwestycji drogowych.
- Finansowanie infrastruktury drogowej w kontekście nowej perspektywy finansowej UE.
- Nowoczesne instrumenty finansowania infrastruktury drogowej.
Blok III. Prawne aspekty kształtowania i eksploatacji infrastruktury drogowej (16 godz.)
- Ustawy regulujące transport drogowy i dostęp do zawodu przewoźnika.
- Ubezpieczenia w transporcie.
- System koncesjonowania.
- Wymogi ekologiczno – prawne w zakresie ochrony środowiska.
- Odpowiedzialność wobec klienta i użytkownika.
Blok IV. Zarządzanie projektami w procesach kształtowania i eksploatacji infrastruktury drogowej (58 godz.)
- Istota zarządzania projektami i jego etapy.
- Zarządzanie działalnością inwestycyjną.
- Zarządzanie projektem europejskim.
- Zarządzanie działalnością operacyjną w procesie realizacji projektu.
- Ocena projektów inwestycyjnych.
- Zarządzanie w kryzysie – rozwiązywanie konfliktów.
- Zarządzanie i motywowanie ludźmi.
- Zarządzanie czasem.
- Relacje z otoczeniem i negocjacje w biznesie.
Seminarium dyplomowe (8 godz.)
Razem: 176 godz.
Kierownik studiów
Kierownik Zakładu Teorii i Polityki Transportowej w Katedrze Transportu do 2019 r., następnie kierownik Katedry Biznesu w Transporcie do 2020. Sprawowała też funkcję prodziekana KZiF SGH oraz prodziekana Studium Podstawowego i Studium Licencjackiego. Członek Rady Naukowej KZiF i Instytutu Lotnictwa do 2019 r.
Wykładowcy
Profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył podyplomowe studia menedżerskie we Włoszech (Scuola Enrico Mattei w Mediolanie) oraz 9-miesięczny program zaawansowanego kształcenia menedżerskiego dla wykładowców szkół biznesu (Advanced Management Education Program) w School of Business-Carleton University w Ottawie.
Zatrudniony w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie nabyte w instytucjach finansowych i przedsiębiorstwach. Autor licznych publikacji naukowych, w tym podręczników i monografii z tematyki finansów i bankowości.
Inżynier i ekonomista transportu z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem działalności w sektorze B+R, przygotowaniu analiz rynkowych oraz doradztwie strategicznym dla biznesu i administracji publicznej. Jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, profesorem w Instytucie Infrastruktury, Transportu i Mobilności SGH.
Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dyrektor Instytutu Zarządzania. Wiceprzewodniczący Komitetu Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk. Od 28 lat ma związki z praktyką gospodarczą pracując na stanowiskach kierowniczych w różnych organizacjach i szczeblach samorządu terytorialnego. Był Kanclerzem SGH, Prodziekanem Kolegium Zarządzania i Finansów SGH, Prorektorem ds. nauki i zarządzania.
Doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse. Ukończył studia dzienne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku „Finanse i bankowość”. Jest również absolwentem studiów dziennych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2009 r. wykonuje zawód radcy prawnego.
Socjolog, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Twórca programu negocjacji realizowanego w ramach studiów podyplomowych SGH. Trener pracowników w ponad stu przedsiębiorstwach handlowo-usługowo-produkcyjnych. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu negocjacji i sprzedaży.
Zajmuje się problematyką zrównoważonej mobilności, ekonomiki transportu, implementacji i kreowania polityki transportowej, a także koncepcją inteligentnych miast i wybranymi zagadnieniami ekonomii środowiska. Laureat konkursów „European Friedrich-List-Award 2018”.
Kierownik Katedry Badań nad Infrastrukturą i Mobilnością, członek Rady ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych. Absolwent SGH i wieloletni pracownik Katedry Zarządzania Projektami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Współtwórca i wykładowca Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami SGH.
Doktor nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania. Od początku swojej pracy naukowej związana ze Szkoła Główną Handlową w Warszawie, najpierw jako asystent w Katedrze Polityki Gospodarczej, następnie Zarządzania w Gospodarce, by od 1997 r. na stałe związać się z ubezpieczeniami oraz Katedrą Ryzyka i Ubezpieczeń, w której pracuje jako adiunkt.
Doktor nauk technicznych, magister geografii. Jest współzałożycielem Instytutu na rzecz Ekorozwoju i przez blisko 25 lata był jego prezesem. Prowadzi działalnością naukową w zakresie zrównoważonego rozwoju specjalizując się w kwestiach energii i ochrony klimatu. Wykładał na wielu polskich i amerykańskich uniwersytetach.
Ekspert do spraw strategicznego zarządzania wartością i aktywami w obszarze infrastruktury transportowej, przemyśle wydobywczym i infrastrukturze przesyłowej. Współpracuje z instytucjami, przedsiębiorstwami i firmami konsultingowymi w Polsce, jak i w projektach Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, EBOR, Banku Światowego oraz Unii Europejskiej.
Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, uzyskała również tytuł MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Doświadczona menadżerka w zakresie wykorzystania funduszy unijnych, finansowania infrastruktury drogowej i realizacji umów koncesyjnych.
Od 2019 roku pełni funkcję Dyrektora w IPOPEMA Financial Advisory odpowiadając za realizację prac dla kluczowych klientów w zakresie przedsięwzięć infrastrukturalnych, jak również m.in. projektów związanych z restrukturyzacjami, M&A. Posiada kilkuletnie doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych m.in. dla Rządu Chorwacji, czy Gruzji.
Radca prawny, partner kancelarii, specjalizujący się w obsłudze prawnej inwestycji budowlanych, tj. ich przygotowaniu i realizacji inwestycji, a także eksploatacji wybudowanej infrastruktury. Posiada również bogate doświadczenie w prowadzeniu sporów powstałych na tle takich inwestycji.
Dziekan Kolegium Zarządzania i Finansów. Profesor nadzwyczajny w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse. Biegły rewident, dyplomowana księgowa. Od 1989 r. związana z SGH. W latach 2007–2008 pełniła funkcję zastępcy prezesa zarządu w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.
Profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w Instytucie Zarządzania. Członek Kolegium Najwyższej Izby Kontroli, prezes Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa. Specjalista, ekspert i doradca w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, restrukturyzacji naprawczej i rozwojowej, zarządzania w sytuacjach kryzysowych.
Absolwentka Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH), doktor nauk ekonomicznych. Przez całe życie zawodowe nauczyciel akademicki SGH (Kolegium Zarzadzania i Finansów). Twórca i kierownik PS Zarządzania Zasobami Pracy i PS HR Biznes Partner. Współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia HR Business Partner.
Opinie o studiach
W SGH podjęłam naukę rozszerzającą z zakresu zarządzania i finansowania infrastruktury drogowej. Wiedza, którą pozyskałam w trakcie trwania studiów jest bardzo przydatna w pracy, którą wykonuję. Dzięki niej moje procesy myślowe są logiczne, przejrzyste i oparte o umiejętne korzystania z dziedzin nauki, które przysposobiłam w trakcie studiowania. W oparciu o program zajęć, które odbyłam na uczelni, nauczyłam się pracować w ramach projektów studyjnych, które należy rzetelnie przygotować jako proces kompleksowych działań. Studia podyplomowe pomogły mi w uporządkowaniu wiedzy, którą już posiadałam, a nie potrafiłam należycie określić i wykorzystać w pracy zawodowej. Te studia to także wspaniałe kontakty z wysoce wykwalifikowaną kadrą uczelnianą. To bardzo przyjaźni ludzie, którzy z ogromnym oddaniem i zaangażowaniem dzielili się wiedzą i doświadczeniem z dziedzin, na które aplikowałam. Życzliwość, otwartość, profesjonalne podejście do jakości przekazywanej wiedzy miała ogromny wpływ na zmianę mojego podejścia do oceny osobistej mnie jako pracownika. Czas mojego studiowania w SGH to także okres poznania nowych, ciekawych osób, które mając potrzebę uczenia się wybrały odpowiedni dla siebie kierunek nauczania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Te znajomości trwają i są bardzo cenne. Moim marzeniem jest wrócić na uczelnię i korzystać z jej walorów.
Studia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze względu na realizację programu budowy autostrad w Polsce. Okazały się bardzo pomocne w jego realizacji. Dzięki tym studiom nie tylko poszerzyłam wiedzę, ale udoskonaliłam warsztat zawodowy i relacje z interesariuszami.
Rekrutacja
Trwa rekrutacja na kolejną edycję studiów.
Planowane rozpoczęcie zajęć październik/ listopad 2023 r.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
umowa o warunkach odpłatności za studia,
Dokument- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- uczestnictwo w zajęciach,
- zaliczenie cząstkowych egzaminów,
- przygotowanie pod opieką promotora z grona wykładowców SGH pracy końcowej związanej merytorycznie z profilem studiów.
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 6850 zł.
Możliwość wpłaty w dwóch równych ratach.
W ramach opłaty SGH zapewnia niezbędne materiały dydaktyczne i konspekty zajęć. Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
Sekretarz studiów
mgr Paulina Latosek
tel.: +48 22 564 73 11
tel.: +48 609 801 727
e-mail: pdebow@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
prof. dr hab. Elżbieta Marciszewska
tel.: +48 605 627 345
e-mail: emarci@sgh.waw.pl
adres do korespondencji
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Instytut Ryzyka i Rynków Finansowych
al. Niepodległości 162, 02-554 Warszawa
Organizator studiów
Kolegium Zarządzania i Finansów
Instytut Infrastruktury, Transportu i Mobilności
Katedra Biznesu w Transporcie
- Studia online
- Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu, w piątki od 15:30 i soboty od 9:00.
- Opłata za całość studiów: 6850 zł (możliwe raty).
prof. dr hab. Elżbieta Marciszewska
tel.: +48 605 627 345
e-mail: emarci@sgh.waw.pl
mgr Paulina Latosek
tel.: +48 22 564 73 11
tel.: +48 609 801 727
e-mail: pdebow@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe